Category Archives: wattpad

wattpad

Bu da wattpad fenomeni!

Published by:

Sosyal medya nelere kadir diyeceğiniz bir haberle karşınızdayız.

Wattpad adlı bir sosyal mecradan haberdar mısınız bilmiyorum. Üye olup hikayelerinizi paylaşabildiğiniz bir mecra Wattpad. Oranın üyelerinden Büşra Küçük, hikayesini yazıyor ve kitabının kapak resmini de daha önceden sevdiği birinin fotoğrafını koyuyor. Kitap 35 milyon kez okunuyor. Tabii kapakta resmi bulunan kişi genç kızların aşık olduğu yeni idol oluyor. En can alıcı nokta da tam burası işte: Bu kişinin yani kapakta resmi bulunan kişinin bundan haberi yok. Facebook ve instagram sayfasında Türkçe mesajlar alıyormuş ama neden olduğunun farkında değilmiş!

İşte bu kişi 24 yaşındaki Brezilya’nın Sao Paolo kentinde yaşıyan  Vini Uehara! Türk kızlarının yeni gözdesi. Peki bunu kim keşfetti dersiniz. Yine pazarlamacıların eli var işin içinde. Bir tekstil firması bu ilgiyi fark ediyor ve Vini Uehara ile iletişime geçiyor. Büşra Küçük’te durumu anlatan bir mail gönderiyor ve Vini Uehara Türkiye’de!.

Marka 1400 genç kızın hayalini gerçekleştiriyor. İnsanlar yine mi Justen Bieber geldi diye birbirine sormuşlar, o denli ilgi varmış.

Peki kim Vini Uehara derseniz:

Ülkesi Brezilya’da blogger olarak tanınıyor. Bir de Boomerang gibi bir reality-show’da yer almış, o yüzden bir hayran kitlesi varmış. Instagram’da ona Meriç diyorlarmış sebebini anlamıyormuş. (Meriç, Büşra Küçük’ün Kötü Çocuk romanının baş karakteri!)

Peki Büşra Küçük Kim derseniz:
Kitabın yazarı Kocaeli’nde yaşayan 20 yaşındaki Büşra Küçük. Kocaeli Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okuyan Büşra, bugüne kadar 15 kitap yazdı. Onları hikâye paylaşım sitesi Wattpad’e yükledi: “Hayal âlemimde birikenleri yazıp rahatlamak için başladım paylaşmaya. Kimsenin okuyacağını düşünmedim.”  Ancak ‘Kötü Çocuk’  35.5 milyon Türk okuyucuya ulaşıp, ‘Twilight’ gibi fenomene dönüşünce, işler değişti. Büşra Küçük’ün kitaplarının basılı hali henüz yok. Ancak hikâyesinin film olması için teklifler var. Kötü Çocuk serisi henüz bitmedi. Ama Küçük, şu an yazdığı dördüncü kitabın final olduğunu söylüyor.

Ve son cümle, Büşra Küçük’e kızgın mısınız sorunun cevabı ile bitirelim:

Kendisine minnettarım. Her şey kader gibi: Ben de Meriç gibi asiyim. Birbirimize benziyoruz. Özellikle 15 yaşında buluğ çağını geçirirken çok zor bir dönem geçirmiştim. Ama internet hayatımı kurtardı: Sosyal medyayla yalnızlığımı aştım, selfie’ler çektim. Kendi tarzımı tanıttım. Ve bu en sonunda bana yeni bir hayat olarak döndü.

İşte Vini Uehara ve Büşra Küçük! Umarız bu rastlantısal başarılar uzun soluklu olur ve her ikisinin hayatına da başarı getirir 🙂

Vini Uehara