Net guzeli » Kasım 2014

Monthly Archives: Kasım 2014

Facebook İnstagram Twitter vine youtube

5 Yaşında Fenomen!

Published by:

Henüz beş yaşında olan Güney Koreli Brenna Youn, popüler fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’da ABD’li oyuncu Cameron Diaz ile aynı takipçi sayısına sahip.

1 milyondan fazla kişi tarafından takip edilen Youn, kimi zaman elindeki laptopuyla kimi zaman da lüks markalı otomobillerin önünde poz verirken görülüyor.

Güney Koreli Brenna Youn2 Güney Koreli Brenna Youn3 Güney Koreli Brenna Youn4

Vine’da 305 bin, Facebook’ta ise 210 bin takipçisi olan Youn, Malezya, Singapur, Endonezya’da büyük ilgi görüyor.

Youn ailesi, Güney Kore’de yaşıyormuş, ancak mayıs ayında Dubai’ye yerleşmişler.

Minik kızın meşhur olması, annesinin Vine’a videosunu yüklemesiyle başlamış.

Gittikçe ilgi çeken Youn, popülerliğe o kadar çok alışmış ki bir alışveriş merkezine gittiğinde insanların kendisiyle fotoğraf çektirmemesi garibine gidiyor.

Uncategorized

Come See Turkey Projesi

Published by:

Come See Turkey Projesi, intastagramda düzenlenmiş Türkiye tanıtım çalışmalarından biridir. Sosyal mecralarda yapılan reklam çalışmalarının belki de en kapsamlılarından biri. Merak edenler için işte detaylar…

ComeSeeTurkey

Come See Turkey Nedir?

#ComeSeeTurkey; popüler sosyal medya sitesi Instagram üzerinden, fenomen fotoğrafçılar – yani instagrammer‘lar – aracılığıyla Türkiye’yi, dünyaya Instagram üzerinden tanıtma projesidir. Instagram üzerinden düzenlenmiş en büyük ülke tanıtım projesi olma hedefler arasındadır.

#ComeSeeTurkey; T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ana sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin proje partnerliğinde, yetenekli fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven’in proje danışmanlığı ve Seven Plus Reklam Ajansı’nın organizatörlüğünde gerçekleştirilmiştir.

Come See Turkey Ne Zaman Yapıldı?

#ComeSeeTurkey; iki ayrı tarih aralığında düzenlendi. Toplamda 13 ayrı ülkeye mensup 20 instagram fotoğrafçısı düzenlenen turlar ile ülkemizi gezdi ve fotoğrafladı.

A Grubu 15 Nisan – 26 Nisan tarihleri arasında

B grubu fotoğrafçılar ise 14 Mayıs – 26 Mayıs tarihleri arasında gezip fotoğraflarını #comeseeturkey etiketiyle paylaştılar.

Proje toplam 22 gün sürdü. A ve B grubu olmak üzere iki ayrı seyahat rotasından meydana geldi. İki grup halinde farklı tarihlerde toplam 23 şehri gezen fotoğrafçılar, çektikleri fotoğrafları dünyayla paylaşarak birer kültür elçisi haline geldiler. Rota günlüklerini comeseeturkey.blogspot.com.tr adresi üzerinden görebilirsiniz. Detaylar ise comeseeturkey.org adresinde.

Katılan Fotoğrafçılar Kimler?

ComeSeeTurkey_A_Rotası ComeSeeTurkey_B_Rotası

Türkiye’nin Hangi Şehirleri Fotoğrafladı?

ComeSeeTurkey_ türkiyede gezilen yerler

Proje 2 ayrı rotadan oluşuyor.

A grubu İstanbul, Trabzon, Ardahan, Kars, Van, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep civarında fotoğraf avına çıktı.

B grubu ise İstanbul, Kayseri, Nevşehir, Konya, Antalya, Aydın, Denizli, Muğla, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ’ı keşfetti.

Proje Hedefi Gerçekleşti mi?
Dünyanın dört bir yanından gelen Instagram fotoğrafçılarının bakış açısıyla; ülkemizin kültürü, tarihi, doğası ve insanları fotoğrafın evrensel dilini kullanılarak anlatıldı. Bu fotoğrafçıların takipçileri üzerinden belirlenen hedef 24 milyon kişiye ulaşmaktı lakin proje şimdiden 50 milyon kişiye yaklaştı ve önemli bir başarı elde etti.

youtube

Youtube Fenomeni: Alaa Wardi

Published by:

Bugünkü net güzelimiz youtube kanalından. Tek kişilik dev orkestra desem abartı olmaz Alaa Wardi için. Aslen İranlı ama doğma büyüme Riyad’lı olan ve şu an orada yaşayan genç müzik dahisi Amman’da müzik ve ses mühendisliği dalında eğitim görmüş.

Alaa Wardi, bir sanatçı! Şarkı söyler, gitar çalar, vücudunu kullanarak gerekli sesleri çıkarır… Videoları izleyince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Müzik olarak duyduğunuz her şeyi şahsen kendi çıkarıyor. Müthiş bir yetenek! Ünlü şarkıların coverlarını kendi tarzında yeniden söyler. Aşağıdaki videoda Tarkan’dan bir şarkı.

Gerçekten çok yetenekli! Youtube’a koyduğu videoları milyonlarca kişi izliyor ve beğeniyor. 12 milyon+ izleme sayısı sadece bir videosuna ait. Gerisini siz hesap edin!

 

Twitter

Bu da Twitter Milyoneri!

Published by:

Her gün milyonlarca 140 karakterlik yazıların paylaşıldığı twitter diğer sosyal mecralar gibi birçok sürprizleri içinde barındırıyor. Bir gün tüm dünyanın tanıdığı bir internet fenomeni ya da twitter fenomeni olabilirsiniz.

Nasıl mı?

Milyonlarca twet atıldığı gibi milyonlarca da üyesi olan bu mecrada ön plana çıkabilmek öyle kolay değil. Biraz şans, biraz farklılık, yine biraz şans… Sizin anlayacağınız örnekler incelendiğinde öyle profesyonel çalışmalar yok. Aşağıya aldığımız Kris Sanchez’in hikayesi de çok karmaşık değil ama 7 milyon takipçiye ulaşmış ve başarı onu takip etmeye başlamış.

Peki Kris Sanchez ne yapmış?

“Aslında Twitter‘a sadece Britney Spears’ı izlemek için katılmıştım ve tweet atmakla ilgili en ufak bir fikrim dahi yoktu. Sonra bu tip ‘işte çarpıcı gerçekler’ tadında tweet atmak hoşuma gitti, hızla retweet almaya başladığında ise takipçilerim hızla çoğaldı” diyor.

Twitter’da UberFacts isimli bir hesap açan ve doğru ya da yanlış yaptığı tespitleri tweet’lerinde paylaşan 23 yaşındaki Kris Sanchez 7 milyon takipçiye ulaştı. Aslında yanıtı çok basit; hesabına 7 milyon insanı çekmeyi başaran Sanchez, attığı tweet’lerin arasında sponsor link’leri paylaştığı içerikler eklemeye başladı. Bu link’lere her tıklandığında ise Sanchez’in cebine para girdi. Böylece Sanchez, yılda 500 bin dolar kazanan genç bir girişimci oluverdi. İşleri iyice büyüten Sanchez, UberFacts isimli uygulamayı da geliştirip App Store üzerinden yayına sundu. Reklam gelirleriyle birlikte uygulamanın Sanchez’e getirdiği kazanç ise haftada 60 bin doları buluyor!

Kris Sanchez gibi hikayeler çok yakında ülkemizde de olmaya başlayacak. Olması için zamana ihtiyacımız var. Çünkü Türkiye’de en çok takipçisi olan Cem Yılmaz’ın bile Kris Sanchez kadar takipçisi var. 2012 yılında twitter üye sayısı 10 milyon olmamıştı. 2014’te 12 milyon olduğu söyleniyor. Yani her yıl 1milyon kişi twitter mecrasına üye oluyor ki tekil kişiler mi bilmiyoruz.

Velhasıl daha bunun için vakit var en azından benim öngörüm bu. Biz de ancak Ali Ağaoğlu gibi burs alabilen twitter fenomenleri olacak gibi görünüyor. En azından şimdilik.

Google

11 Kasım Kemal Sunal 70 Yaşında!

Published by:

11 Kasım Kemal Sunal 70 Yaşında!

Google, yine bir doodle karşımızda. Doodle nedir önce ona bakalım:

Doodle Nedir?

Doodle’lar, tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişikliklerdir.

Dün Ulu Önderimizi anmak için tek bir karanfil kullanarak yaptılar. Gerçi bir çok gazete bunu doodle olarak kabul etmemiş ama olsun!

atatürk

Bugün ise Türkiye’de her yaştan insanın sevdiği ünlü komedi üstatdımız Kemal Sunal için yapılmış. Şahsen çok mutlu oldum. Ayrıca üzüldümde 🙁 Hatırlamak çok güzel ama aramızdan ayrıldığını bilmek de çok çok üzücü.

Kemal Sunal’ın 70. doğum gününü kutluyor ve nurlar içinde yatmasını temenni ediyorum.

 

kemal sunal

 

wattpad

Bu da wattpad fenomeni!

Published by:

Sosyal medya nelere kadir diyeceğiniz bir haberle karşınızdayız.

Wattpad adlı bir sosyal mecradan haberdar mısınız bilmiyorum. Üye olup hikayelerinizi paylaşabildiğiniz bir mecra Wattpad. Oranın üyelerinden Büşra Küçük, hikayesini yazıyor ve kitabının kapak resmini de daha önceden sevdiği birinin fotoğrafını koyuyor. Kitap 35 milyon kez okunuyor. Tabii kapakta resmi bulunan kişi genç kızların aşık olduğu yeni idol oluyor. En can alıcı nokta da tam burası işte: Bu kişinin yani kapakta resmi bulunan kişinin bundan haberi yok. Facebook ve instagram sayfasında Türkçe mesajlar alıyormuş ama neden olduğunun farkında değilmiş!

İşte bu kişi 24 yaşındaki Brezilya’nın Sao Paolo kentinde yaşıyan  Vini Uehara! Türk kızlarının yeni gözdesi. Peki bunu kim keşfetti dersiniz. Yine pazarlamacıların eli var işin içinde. Bir tekstil firması bu ilgiyi fark ediyor ve Vini Uehara ile iletişime geçiyor. Büşra Küçük’te durumu anlatan bir mail gönderiyor ve Vini Uehara Türkiye’de!.

Marka 1400 genç kızın hayalini gerçekleştiriyor. İnsanlar yine mi Justen Bieber geldi diye birbirine sormuşlar, o denli ilgi varmış.

Peki kim Vini Uehara derseniz:

Ülkesi Brezilya’da blogger olarak tanınıyor. Bir de Boomerang gibi bir reality-show’da yer almış, o yüzden bir hayran kitlesi varmış. Instagram’da ona Meriç diyorlarmış sebebini anlamıyormuş. (Meriç, Büşra Küçük’ün Kötü Çocuk romanının baş karakteri!)

Peki Büşra Küçük Kim derseniz:
Kitabın yazarı Kocaeli’nde yaşayan 20 yaşındaki Büşra Küçük. Kocaeli Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okuyan Büşra, bugüne kadar 15 kitap yazdı. Onları hikâye paylaşım sitesi Wattpad’e yükledi: “Hayal âlemimde birikenleri yazıp rahatlamak için başladım paylaşmaya. Kimsenin okuyacağını düşünmedim.”  Ancak ‘Kötü Çocuk’  35.5 milyon Türk okuyucuya ulaşıp, ‘Twilight’ gibi fenomene dönüşünce, işler değişti. Büşra Küçük’ün kitaplarının basılı hali henüz yok. Ancak hikâyesinin film olması için teklifler var. Kötü Çocuk serisi henüz bitmedi. Ama Küçük, şu an yazdığı dördüncü kitabın final olduğunu söylüyor.

Ve son cümle, Büşra Küçük’e kızgın mısınız sorunun cevabı ile bitirelim:

Kendisine minnettarım. Her şey kader gibi: Ben de Meriç gibi asiyim. Birbirimize benziyoruz. Özellikle 15 yaşında buluğ çağını geçirirken çok zor bir dönem geçirmiştim. Ama internet hayatımı kurtardı: Sosyal medyayla yalnızlığımı aştım, selfie’ler çektim. Kendi tarzımı tanıttım. Ve bu en sonunda bana yeni bir hayat olarak döndü.

İşte Vini Uehara ve Büşra Küçük! Umarız bu rastlantısal başarılar uzun soluklu olur ve her ikisinin hayatına da başarı getirir 🙂

Vini Uehara